UKRAYNA’DA EĞİTİM

Ukrayna’da eğitim hem diğer ülkelere göre daha ekonomik oluşundan dolayı hemde köklü bir eğitim sistemine ev sahipliği yaptığı için son yıllarda öğrencilerin favorisi haline gelmiştir. Tarihte bakıldığında en eski ve köklü eğitim kurumlarının Avrupa’nın doğusunda yani Ukrayna’da olduğu bilinmektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse; Ukrayna’da teknik bölümlerde tahsil vermeye devam eden Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi ve Kiev Politeknik Yüksekokulu en prestijli ilk 500 Enstitütleri içerisine girmektedir.

Ukrayna’da Üniversite Okumak Eğitimi Almanız İçin İşte Size 16 Tane Neden ;

Ukrayna’da 500’den fazla üniversite bulunmakta olup bu üniversitelerin akademik kadroları oldukça başarılıdır.

Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmaktadır. Rahatlıkla denklik alınabilmektedir.

Ukrayna yüzyıllardır eğitime değer veren bir ülke olmuştur. Helikopterin mucidi ve dünyaca ünlü Skorsky -helikopterlerinin tasarımcısı IgorIvanovichSikorsky, periyodik cetvelin yaratıcısı Dimitri İvanoviç Mendeleev’de eğitimlerini Ukrayna’da tamamlamışlardır. Eğitime çok uzun yıllar önce başlayıp modern eğitim anlayışıyla devam etmektedir.

Dil bilmek ülkemiz açısından çok değerli olmakta olup; Ukraynaca, Rusça ve İngilizce öğrenerek öğrencilerimiz üç dil ile eğitimlerini tamamlayabilmektedirler.

Yıllık üniversite harç fiyatlarının dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkedir. Yıllık 1500-5500 usd arasında değişmektedir.

Ukrayna’da yaşam maliyetleri çok ekonomik olduğu için öğrencinin minumum kaynakla rahat etmesini sağlar. Ortalama bir öğrenci konaklama hariç 200-300 usd arasında rahatlıkla geçim sağlayabilir.

Ukrayna 60 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, lys , ygs puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile her bölüme kabul alınabilir.

Ukrayna kültür ve sanat şehridir. Ukrayna’da eğitim alan öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.

Ukrayna konsolosluğu Öğrenci vize alımında sorun cıkarmaz.

Odessa, Kharkiv gibi öğrenci şehirlerinde Eğitim dili dünyanın en çok konuşulan dillerinden olan Rusça olup aynı zamanda Halkın %99 rusça konuşmaktadır.

Ukrayna tıp eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri Tıp ve diş hekimliği gibi sağlık bölümlerinde ingilizce eğitim seçeneği vardır.

Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır.

Ukrayna’ya Turistik vizeler kalktığından dolayı aile bireyleri veya arkadaşlar rahatlıkla giriş çıkış yapabilir.

Ukrayna’ya çok ekonomik uçak biletleri her zaman bulunabilir. 250 TL’ ye bile bilet bulmak mümkündür.

Lisans Tamamlama programları ile Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

Ukrayna’ya kimlik ile giriş mümkün olduğundan dolayı, öğrencinin arkadaşı veya ailesinden biri pasaportsuz ülkeye giriş çıkış yapabilir.

Ukrayna Nasıl Bir Yer;

Ukrayna 1991 yılında Sovyetler birliğinden ayrılmış olup,  yaklaşık 50 milyon nüfusu olan bir ülkedir. Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna iklim yapısı Türkiye’ye göre soğuktur.  Resmi dili Ukraynaca olup fakat Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerde halkın %99 Rusça konuşmakta olup aynı zamanda eğitim dili de Rusça’dır.  Rusça dünya genelinde en fazla konuşulan diller arasında olduğundan dolayı bizler öğrencilere bu şehirde eğitim almalarını tavsiye ederiz.

Ukrayna insanları rahatlığına oldukça düşkün olup, eğlenceye çok önem veren halklardır. İnsanlara saygılı bir kültürü benimsemiş olup, yabancılara karşı oldukça Ilımlı bir tavır sergilerler. Bunun dışında Ülkenin yapı itibari ile ekonomik durumu pek iyi olmadığından Ukrayna halkı paraya önem vermektedir.  Aylık asgari ücret 2000 Grivna ( 60 dolar )  Ortalama bir çalışan maaşı ise 4000 grivna ( 120 usd ) olduğundan ve bu parayla zor şartlarda geçim sağladıklarından dolayı ek kaynak, ek iş arama girişimleri vardır.  Fakat buna rağmen insanlar çok mutlu olup tek dertleri tatiller ve eğlencelerdir.

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi

Ukrayna’da lisans Eğitimine başlamadan önce Türk öğrencilerin mutlaka 9 ay süren hazırlık eğitimi programlarına katılması gerekmektedir. Hazırlık programları genelde Rusça olarak tercih edilir. Çünkü Rusça eğitim alınabilecek bölüm seçeneği fazla olup ayrıca Rusça eğitim kalitesi daha iyidir.   Ayrıca Öğrencinin hazırlık eğitimini hangi okulda aldığı pek önemli değildir. İstediği herhangi bir okulda hazırlık eğitimini alabilir. Öğrenci hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra Ukrayna milli eğitim bakanlığından onaylı Rusça sertifika verilmektedir. Öğrenci bu sertifika ile daha sonra eğitim dili Rusça olan tüm Ukrayna üniversiteleri ve Rusya üniversitelerinde lisans eğitimi alabilir.

Rusça hazırlık bölümü ; Ukrayna’da Lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği hazırlık programıdır. Bunun sebebi , okuyabilecekleri birçok bölüm seçeneğinin olması , Ukrayna’nın bazı şehirlerinde halkın % 99 ‘ unun Rusça konuşması ve dünyada en çok konuşulan diller arasında yer almasıdır.

İngilizce hazırlık eğitimi ; Bu hazırlık eğitimi ise sadece tıp ve diş hekimliği bölümlerinde lisans yapmak isteyen öğrenciler için tercih edilebilir. Fakat İngilizce eğitim kalitesi pek iyi olmadığından çok nadir tercih edilir. Ukraynaca hazırlık eğitimi pek fazla tercih edilmez çünkü Rusça dünya standartlarında daha geçerli bir dildir.

Ukrayna’da hazırlık eğitimi denilince akla sadece dil eğitimi gelmemelidir. Ukrayna eğitim sisteminde hazırlık, Akademik Hazırlık ve Temel Eğitim (Fundation) olarak verilmektedir. Hazırlık eğitimi almadan önce öğrenci, hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli, hazırlık eğitimini buna göre almalıdır. Buna göre öğrenciler hazırlıkta 4 farklı seçenekten oluşan bir yol ayrımına gelirler. Bunlar  Aşağıdaki gibidir;

Mühendislik,teknoloji ve doğal bilimler,
Ekonomi,
Tıp biyoloji ve ziraat,
Sosyal ve İnsani bilimler.

Kayıt Tarihleri ;

Hazırlık okulu her yıl eylül ayının 10. Günü açılmaktadır. Bu yüzden hazırlık başlangıcına yetişmek isteyen bir öğrenci,  temmuz sonuna kadar kayıt yaptırmalıdır. Fakat bu temmuz sonuna kadar kayıt yaptırmayanlar kayıt tarihini kaçırdı anlamına gelmiyor. Kayıt tarihleri 31 aralık ayına kadar devam edebilir, fakat hazırlık programına geç kalan öğrenciler hızlandırılmış hazırlık programına katılacağından dolayı  haftalık ders programı eylül ayında başlayan öğrenciye göre daha yoğun olmaktadır.  Yani 31 aralıkta bile kayıt yapmış olsanız dahi, ocak sonunda başlayacak son hızlandırılmış Rusça programına dahil edebiliriz.  Haziran sonunda ise hazırlık sertifikanızı almış olabilirsiniz. Fakat bu hızlandırılmış programlar öğrenci için yorucu olduğu için öğrencinin kaydını ne kadar erken yaparsa o kadar iyi olacağını vurgulamak isteriz.  Ve ilk kayıt yaptıran öğrenciler ilk grup ile gönderilir. Ayrıca erken kayıt yaptıran öğrenciler anlaşmalı olduğumuz konaklama seçeneklerinde rezervasyon yaptırabilirler.

Ukrayna’da Bazı Bulunan Üniversiteler;

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi 

Odessa Hukuk Akademisi 

Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi

Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi

Odessa Milli Denizcilik Akademisi

Odessa Devlet Politeknik Üniversitesi

Odessa Devlet Ekonomi Üniversitesi

Odessa Devlet Çevre Üniversitesi

Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi

Odessa Devlet Müh. ve Mimarlık Ak.

Odessa A.V. Nezhdanova Müzik Ak.

Odessa Yemek Teknolojileri Ak.

Odessa Tarım Üniversitesi

Odessa Devlet Akademisi

Odessa Telekomünikasyon Akademisi

Odessa Beşeri Bilimler Akademisi

N. Karazin Kharkiv National University

Kharkiv Milli Beden Eğitimi Akademisi

 

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi

Kharkiv Milli Havacılık Üniversitesi

Kharkovnationalacademy of municipaleconomy

Kharkiv Politeknik Üniversity

Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi

Mechnikov Üniversite diploması Avrupa Birliği Ülkelerinde tanınmaktadır. Verilen eğitim Avrupa Birliği kriterlerine tamamen uyumludur. Mechnikov Üniversitesi 95.000 m2’ lik alan üzerine kurulu olup, 8 merkezi öğretim binasından hizmet vermektedir. Ayrıca 8 yurt, 4 yemek salonu, büfeler, sağlık ocağı, sağlık kompleksi, stad,sporsalonu,tenis kortlarından oluşmaktadır.

Fakülteler:

Biyoloji Fakültesi

Jeoloji ve Coğrafya Fakültesi

Ekonomi ve Hukuk Fakültesi

Tarih Fakültesi

Romans ve Alman Filoloji Fakültesi

Fizik Fakültesi

Filoloji Fakültesi

Filozofi Fakültesi

Kimya Fakültesi

Matematik, Ekonomi ve Mekanik Fakültesi

Sosyal Bilimler Fakültesi

Diploma Sonrası Eğitim Fakültesi

Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi

12 Haziran 1930’da Su Taşımacılığı ve Mühendisliği Enstitüsü adı altında kurulan üniversite, 1994 yılında OdessaMaritime Üniversitesi adını almıştır.

Ülke içinde ve uluslararası platformda verdiği eğitim ve öğretimin kalitesinden dolayı 26 Şubat 2002 tarihinde Ukrayna Başbakanı tarafından ödüllendirilerek adının başında ulusal ünvanını kullanmaya hak kazanmıştır. Böylelikle okulun adı günümüzdeki Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi (ONMU) olmuştur.Avrupa Üniversiteler Birliği ve Güneydoğu Avrupa Taşımacılık araştırmacılığı (SEATREF) üyesi olan Odessa National Maritime Üniversitesi 55 profesörü ve 421 öğretim üyesiyle Ukrayna’nın en saygın ve önemli denizcilik üniversitesidir.Üniversite Avrupa Birliği Eğitim Programları kapsamında başlatılan ” TempusTacis ” projesine 1995 yılından beri üyedir. Ayrıca ONMU, 2003 senesinde uluslararası kalite yönetmeliği kriterlerini başarıyla yerine getirerek, bu tarihten itibaren ISO 9001 : 2000 sertifikasına sahiptir.Ülkeler arası üniversitelerde kalite güvencesini sağlamak amacı ile 19 Haziran 1999 tarihinde imzalanan Bologna Anlaşması’na dahildir.Okulun öğretim dili rusçadır. 1 yıl hazırlık bölümü olmak üzere öğrenim yılı 5 yıldır.Ayrıca Lisans, Y. Lisans ve Doktora imkanı bulunmaktadır.

Fakülteler:

Gemi Mühendisliği Fakültesi

Uzmanlık: Gemi Yapımı ve Okyanus Teknolojileri
Uzmanlık Alanı : Gemilerde Güç Ünitelerinin İşletimi
Mezunlar gemi mekanik ve güç ünitelerinin kullanımı alanında, organizasyon ve yönetim departmanlarında, tersanelerde, deniz taşımacılığı yapan firmalarda, filoların teknik bakımında, gemi ekipmanlarının tamiri ve bakımı gibi çok geniş bir yelpaze içerisinde çalışma imkanı bulmaktadırlar.
Taşımacılık Teknoloji ve Sistemleri Fakültesi
Uzmanlık : Taşımacılık Teknolojileri
Uzmanlık Alanı : Taşımacılık Sistemleri, Taşımacılık Organizasyonu ve Yönetimi
Bu fakültenin mezunları limanlarda yükleme ve boşaltma elemanı olarak, kontrolör olarak, üretim teknikeri yada kargo yöneticisi olarak çalışabilirler. Gümrük muayene memurluğu yapabilir yada broker olarak çalışabilirler. Ayrıca bilimsel araştırmalara katılıp, denizcilik mühendisliği alanında akademik eğitim verebilirler.
Ekonomi ve Yönetim Fakültesi
Uzmanlık : İşletme Ekonomisi
Uzmanlık Alanı : İş Ekonomisi, Firma Yönetimi
Mezunlar denizcilik firmalarında, deniz ve nehir limanlarında, tersanelerde, taşımacılık şirketlerinde, brokerlık acentalarında ve gümrüklerde her türlü yönetim ve araştırma kadrosunda çalışabilirler. Ayrıca denizcilik bankalarında ve diğer işletmelerin denizcilik bölümlerinde de çalışabilirler.
Su Taşımacılığı Fakültesi
Uzmanlık : 
Uzmanlık Alanı : Su Taşımacılığı Teknikleri, Hidroteknik Sistemler
Mezunlar liman yapımından, gemi kaldıraç sistemleri, kıyı tersaneleri, liman makineleri, hidroteknik sistemlerin üretimi ve kontrolüne kadar geniş bir alanda iş imkanına sahiptirler.
Gemi İnşaa Fakültesi
Uzmanlık : Gemi İnşaa ve Okyanus Mühendisliği
Uzmanlık Alanı : Gemiler ve Okyanus Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri
Bu fakültenin mezunları tersanelerde her türlü sefere uygun gemi yapımında, bakım-onarım şirketlerinde ve eğitim merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca arama kurtarma operasyonlarında, deniz dibi enkaz çıkarma gibi alanlarda da görev alabilirler.
Deniz Hukuku Fakültesi
Uzmanlık : Deniz Hukuku
Uzmanlık Alanı : Hukuk Doktrini
Mezunlar modern, ulusal ve uluslararası platformlarda deniz hukuku bilgileri ile her türlü hukuk firmasında yada taşımacılık ve denizcilik firmalarında hukuki danışman olarak çalışabilirler.
Liman Mekanizasyonu Fakültesi
Uzmanlık : Mekanik Mühendisliği
Uzmanlık Alanı : Makine ve Ekipman Üretimi ve Bakımı
Bu fakülteden mezun mühendisler, tersane ve limanlarda kullanılan her türde mekanik ekipmandan sorumlu olabilirler. Yükleme rampalarının üretimi ve bakımı, yükleme otomasyon ünitelerinin işletimi ve geliştirilmesinde çalışabilirler. 

Odessa Milli Denizcilik Akademisi

1944 yılında Odessa Yüksek Deniz Okulu olarak açılan okul, 21 Eylül 2002 tarihinde Akademi eğitim kalitesi ve Ukrayna denizciliğine sağladığı imkanlar sayesinde, Ukrayna Başbakanı tarafından Ulusal statüsü ile ödüllendirilerek ismi bugünkü adı olan Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi’ne çevrilmiştir.

Akademi Sovyetler Birliği, Ukrayna ve yabancı ülke donanmalarına 40.000 uzman yetiştirmiştir. 8 mezun ” İşçi Partisi Kahramanı ” ödülünü almış, 5 mezun devlet literatürüne geçmiş, 10 mezun ” Ukrayna eğitim ve biliminin onurlu çalışanları” na girmiş, 300 mezun ” Donanmanın onurlu çalışanları ” madalyasını almıştır.Bir denizcinin işi gemide oldukça kritiktir. Bu sebepten dolayı kapsamlı bir eğitim gerekmektedir. Denizcinin faaliyeti her zaman, bilinen çok sayıda temel bilim ve modern teknolojilerin bir sentezine dayanmaktadır.Geleceğin denizcilerinin eğitimi, ingilizce dili, seyrüsefer, pilotaj, denizcilik astronomisi, uluslararası denizcilik hukuku, gemi kontrol, ekonomi, donanma ve kargo taşımacılığı teknolojisi yönetimi, ticari kanal operasyonları gibi disiplinleri içerir. 4 yıllık eğitim ve 12 aylık gemi stajının ardından öğrenciler fakülteden mezun olurlar  Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi, Ukrayna devlet akreditasyon kurulu tarafından bu alanda en yüksek seviye olan, Seviye IV ile ödüllendirilmiştir. Eğitimler Lisans, Uzman, Bilim Uzmanı ve Önlisans olmak üzere 5’lik not sistemi üzerinden verilmektedir. Odessa Denizcilik Akademisi tüm dünyada uygulanan IMO standartlarında eğitim vermektedir. Diploması uluslararası geçerliliğe sahip olup, her türlü deniz seyrüseferi için gerekli olan sertifikaları içermektedir. Ayrıca Akademi 2000 yılından beri Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne üye olup, ISO 9001 – 2000 standartlarına sahiptir.Akademi öğrencilerine, eğitim materyallerinin ve teknik ekipmanların en iyilerini sunmaktadır. 4 bloklu kampüsünde 7 akademik binası bulunmaktadır. Bunların yanısıra, bir spor kompleksi, olimpik bir havuz, 1.000 kişi kapasiteli modern bir yemekhane, 3 kafe, klüp, çamaşırhane, öğrenciler için tecrübeli sağlık elemanlarının çalıştığı, her türlü sağlık hizmetinin verilebileceği bir hastaneyi bünyesinde barındırmaktadır. Odessa Denizcilik Akademisi mezunları her türlü açık deniz gemilerinde ve endüstrinin pek çok branşında yönetici pozisyonunda başarıyla görev alabilmektedirler.

Fakülteler:

Gemicilik Fakültesi
Uzmanlık: Seyrüsefer
Uzmanlık Alanı: Açık Deniz Seyrüseferi , Kargo Taşımacılığı, Chartering ve Ajans Hizmetleri
Mezunlar kariyerlerine hiçbir mesafe kısıtlaması olmadan, her türlü gemide köprü subaylığından kaptanlığa kadar geniş bir yelpaze içerisinde devam edebilirler.
Denizcilik ve İçkara Su Yolları Fakültesi
Uzmanlık: Seyrüsefer
Uzmanlık Alanı: Deniz ve Nehir Yolları Seyrüseferi , Hidrografik Sistemler ve Gemi Seyrüseferi, Teknik Servis Gemisi Seyrüseferi ve Denizdibi Tarama Sistemleri
Mezunlar kariyerlerine mesafe kısıtlaması olmadan her türlü nehir taşıtında, servis gemilerinde yada hidrografik gemilerde devam edebilirler. Ayrıca bu alanlardan herhangi birini konu alan bir firmada liman elemanı olarak da çalışabilirler.
Mühendislik Fakültesi
Uzmanlık: Gemi Reaktör ve Güç Ünitesi Sistemleri
Uzmanlık Alanı: Gemi Güç Ünitesi Sistemleri ve Reaktör ve Soğutucu Sistemler
Bu fakültenin mezunları her tip ve seviyede gemide mühendis olarak çalışabilirler. Gemilerde güç ünitelerini kullanabilir yada bakımını yapabilirler. Gemi yapımı tersanelerinde yada üretim planlama aşamalarında çalışabilirler.
Elektrik Mühendisliği ve Radyo Elektronik Fakültesi
Uzmanlık: Elektrik Sistemleri, Teknolojik Sistemlerin Otomatik Kullanımı
Uzmanlık Alanı: Radyo Elektronik Aletler, Sistemler ve Ekipman, Gemi Güç Ünitelerinin Otomatik Kullanımı
Mezunlar denizlerde gemi, elektrik ve radyo mühendisi olarak çalışabilirler. Aynı zamanda limanlarda, tersanelerde, kıyı radyo istasyonlarında ve telekomünikasyon şirketlerinde görev alabilirler. Dünyanın bütün liman ve denizcilik işletmelerinde baş mühendis olarak çalışmaya uygundurlar. İsterlerse tersanelerde gemi yapımında yada denizcilik firmalarında yönetim pozisyonlarında çalışabilirler.
Deniz Hukuku Fakültesi
Uzmanlık : Hukuk 
Uzmanlık Alanı : Deniz Hukuku
Bu fakültenin mezunları denizcilik firmalarında, taşımacılık şirketlerinde, limanlarda, vergi dairelerinde, eğitim ve araştırma projelerinde, avukatlık ve savcılık gibi denizcilik hukuku gerektiren alanlarda çalışabilirler.

Odessa Devlet Politeknik Üniversitesi

1918 yılında kurulan Politeknik Üniversitesi, gelecekteki mühendislerin ve bilimsel personelin yetişmesini sağlayan en büyük Güney Ukrayna merkezidir.Kampüsteki 13 bina içerisinde akademik departmanlar, labaratuarlar, 1 kütüphane,5 okuma salonu yer alır.Üniversitenin spor kompleksi, 7 profesyonel spor salonu, yüzme havuzu, atış poligonuve tenis kortlarından oluşmaktadır.Ayrıca Karadeniz kıyısında Chayka isminde açık hava sporları ve sağlıklı yaşam merkezi bulunur. OSPU öğrenci sarayı, şehrin en modern kültür merkezlerinden biridir. Politeknik Üniversitesi UNESCO, Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ve Uluslararası eğitim programları genel acentası ile işbirliği içerisindedir.Politeknik Üniversitesi eğitim ve araştırma programları olan TEMPUS ve COPERNICUS’ta yer alır. Ayrıca Avrupa, Asya ve ABD’deki 28 yüksek okul ve üniversite ile işbirliği anlaşması vardır.Eğitim dili Ukraynaca ve Rusça’dır.

Fakülteler:

Makine Yapımı Enstitüsü

Endüstri Teknolojileri Enstitüsü

Kimya Mühendisliği Fakültesi

Elektrik Mühendisliği Fakültesi
Radyo – Elektronik ve Telekomünikasyon Enstitüsü
İşletim Sistemleri Enstitüsü
İş, Ekonomi ve Enformasyon Teknolojileri Enstitüsü
İnsan Bilimleri Fakültesi

Odessa Devlet Ekonomi Üniversitesi

1921 yılında kurulan Ekonomi Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Ekonominin tüm önemli alanlarında eğitim sunmaktadır. Ayrıca yüksek lisans ve doktora eğitimleri de vermektedir. Ekonomi adına Ukrayna’nın en önemli üniversitelerindendir. Rusya, Polonya, Bulgaristan, İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere ve Amerika’da çeşitli uluslararası eğitim komiteleri ile araştırma ve üretim organizasyonlarına katılmaktadır. Üniversite’de 5 fakülte ve 14 bölüm bulunmaktadır.

Eğitim dili Rusça ve İngilizcedir.

Fakülteler:

Ekonomi ve Üretim Yönetimi Fakültesi
İşletme Fakültesi
Muhasebe Fakültesi
Uluslararası Ekonomi Fakültesi
Finansal Ekonomi Fakültesi

Odessa Hukuk Akademisi

1847’den sonra değişik isimlerde gelişen Hukuk Akademisi,2000 yılında Ukrayna’nın en iyi okulu seçilmiştir. 

Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan Hukuk Akademisi, Güney Ukrayna’da yargı eğitimi, bilim ve kültürün merkezi olmuştur. Mükemmel ve geniş bir kütüphaneye sahiptir.Bünyesinde tiyatro ve dans grupları bulunan Hukuk Akademisi,uluslararası festivallere katılmış ve çok sayıda ödül almıştır. Teniskortları, yarışpisti, futbol sahası, basketbol ve voleybol sahaları ile öğrencilerine yıl boyunca hizmet verir. Akademinin Tiraspol, Moldava ve Bulgaristan’da şubeleri bulunur. Hukuk Akademisi’nin kendi Hukuk Koleji ve Halk İdaresi yüksek lisans derecesi için özel bir departmanı vardır. Ayrıca Akademinin Ukrayna’nın Kherson, Kirovohrad, Mycolaiv, Kryvyi, Rih şehirlerinde çalışma merkezleri vardır.

Fakülteler:

Avrupa Hukuku Enstitüsü
Savunma ve Yerel Yönetimler Enstitüsü
Profesyonel Hakim Enstitüsü
Halk İdaresi ve Uluslar arası Yasal İlişkiler Fakültesi
Medeni Hukuk ve Özel Girişim Fakültesi
Adliye Fakültesi
Yüksek Lisans Fakültesi
Yasal Gazetecilik Fakültesi
Sosyal Refah Fakültesi
Uzaktan ve Yarım Gün Eğitim Fakülteleri

Odessa Tıp Üniversitesi

Ukrayna’nın köklü üniversitelerinden birisi olarak 1900 yılında eğitim hayatına girmiştir. İlk olarak Novorossiysk Üniversitesi adını alsa da sonradan adı Odessa Devlet Tıp Üniversitesi olarak değişmiştir. Tıp alanında adından sıkça söz ettiren üniversite, Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Günümüze kadar birçok bilim adamıyla çalışan üniversite, açıldığı ilk yıllarda en iyi tıp üniversitelerinden birisi olarak seçilmiştir. Daha sonra yaşanan Dünya savaşları nedeniyle duraklama dönemine giren üniversite, yapılan yenilikleri ve gelişmeleri takip edememiştir. Sonraları 1920 yılında yeniden düzenlenerek bağımsız bir kurum haline gelmiştir. Üst üste açılan sağlık departmanları ve diş hekimliği gibi bölümlerle 1994 yılında donanımlı ve tıbbi bir üniversite haline gelmiştir.

Fakülteler:
Tıp Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Pediatri Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Tıbbi Uzmanlık Fakültesi.

UKRAYNA’DA EĞİTİM HARCAMALARI

KONAKLAMABİLGİLERİ:


YURTLAR:
Her üniversitenin kendine ait yurtları mevcuttur.Konaklama karma sistemdir.İki tip yurt mevcuttur.
Birincisi ortak kullanımlı koridor sistemli yurtlar.Bu yurtlarda her katta mutfak,tuvalet ve banyo yer alır ve o katı kullanan öğrenciler yararlanır.Odalar 2-3 kişiliktir.Öğrenci istediği taktirde tek kalabilme şansı vardır.Ancak odadaki diğer öğrencininde ücretini ödemek zorunda kalır. Örn;Oda 2 kişilik ve kişi başı yıllık 450 USD öğrenci tek kalmak isterse diğer öğrencinin de ücreti olan 450 USD toplamda 900 USD ödeyip tek kalabilir.
İkinci yurt sistemi blok şekli.Her odada mevcut tuvalet ve banyo bulunmaktadır.Ancak mutfaklar yine ortak kullanımdadır.Oda temizliği öğrenciye aittir.Ancak mutfak ve koridor temizliği görevli kişiler tarafından yapılmaktadır.
Yurtlar eski olduğu için pek kullanışlı değildir.Ancak kendi kiraladığınız odada düzenleme hakkınıza sahipsiniz.Odanıza her türlü tamiri vs yapabilirsiniz.
Yurtlarda yemekhane mevcut değildir.Öğrenciler mutfakta yemeklerini yaptıktan sonra odalarında yiyebilirler.
Odalarda mevcut olan eşyalar:
-2 adet yatak
-2 adet sandalye
-2 adet masa
-2 adet eşya dolabı
-Perde
-Çarşaf,yastık ve battaniye öğrenci kayıt yaptırırken teslim edilir.
Öğrenciler bunun dışında odalarına istedikleri eşyayı alabilir.Buzdolabı,halı,mutfak malzemeleri vs.
Yurtlarda her odada internet mevcuttur. İnternete abone olduktan sonra size verilen şifre ile sınırsız internetin keyfini yaşayabilirsiniz ve ayrıca internet çok ucuzdur.
Çamaşırhanesi olan yurtlarda öğrenciler düşük fiyatlarda yıkama imkanı bulabilirler.Çamaşırhane olmayan yurtlarda ise öğrenciler merkezde bulunan çamaşırhanelerde yıkatabilirler.
Gece saat 11 den sabah 6 ya kadar yurtlara giriş-çıkış yasaktır.Görevliler tarafından kapılar kilitlenir.

EV KİRALAMA:

Odessa’da her şey ucuz olmasına rağmen ev kiraları oldukça yüksektir.Bunun sebeplerinden bir tanesi yeterince ev olmaması ve halkın özellikle önemli bir geçim kaynağını oluşturması.Şehirde bulunan 22 üniversite sayesinde öğrenci kenti haline gelen Odessa’da öğrencilere karşı maalesef ev kiraları fazla söylenmektedir.Ev kiraları en az 400 USD başlamaktadır. Şehire uzaklığına göre fiyatlar değişmektedir.Ancak öğrencilerin genelde tercih ettikleri şehir merkezine ve okula yakın olanlardır.Evler tamamen eşyalıdır.Ayrıca siz isteğinize göre eşya alabilirsiniz.Ancak temel olan Tv, Çamaşır Makinası,Buzdolabı,Yataklar,OturmaGrupları,Halı, Dolap vs hepsi mevcuttur.

Ev bulmak çok sıkıntılıdır.Genel olarak evler Makler denilen komisyoncular tarafından bulunmaktadır.Bu amaçla Maklar evin kirasının yarısını komisyon olarak isteyecektir.Ancak bu ev bulma parasıdır.Sonraki aylar normal kira ödemeye devam edersiniz.Elektrik,su ve doğal gaz son derecede ucuzdur.Bazı ev sahipleri  kiraların içinde bunlarıdaistemektedir.Bu bir kolaylıktır.Çünkü siz bir daha uğraşmazsınız.Öğrenciler kendi aralarında anlaşıp eve çıkması durumunda kişi başı yakşaşık aylık 150-200 USD öderler.

ODA KİRALAMA:

Odessa’da diğer bir konaklama şekli oda kiralamadır.Oda kiralama Makler ile bulunabilir. Ancak Makler bu iş için sizden para alıcaktır. Evin sadece bir odası size aittir.Aile yanı konaklamada denilebilinir.Diğer odada başkaları yaşar.Sadece dış kapı anahtarı ortaktır.Kendi odanızın anahtarı mevcuttur.Mutfak,banyo ve tuvalet ortak kullanım alanıdır.Uygun olduğundan dolayı öğrenciler oda kiralama tercih etmektedir.Oda kiralama 100 USD başlamaktadır.

AYLIK YEME İÇME GİDERİ:

Ortalama yemek gideri 150-250 USD’ dır. 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla Odssa’daki bazı temel gıdaların fiyatları şöyledir: Tavuk 25-35 Grivna, kaşar 40-50 Grivna, ekmek 5 Grivna, süt 9 Grivna, şeker 8 Grivna, Pirinç 9 Grivna,Winston(mavi) 9,5 Grivna, Yağ 1 lt 13 Grivna,Kola 2 lt 9 Grivna.

AYLIK ULAŞIM GİDERİ:

Ukrayna’da ulaşım otobüs,minibüs,tramvay,trolleybüs,metro ve taksi ile sağlanmaktadır.Fiyatlar şu şekildedir;
Trolleybüs-Tramvay
Aylık öğrenci bileti:55 Grivna
Tek sefer:1,5 Grivna
Minübüsler ve Dolmuşlar:
Aylık paso bulunmamaktadır.Tek seferlik biniş 2,5 Grivna’dır.
Taksi:
Ukrayna’da yoldan geçen her araç taksidir.Yolda duran araç sahipleriyle pazarlık yaparak ucuza taksi bulma imkanı vardır.Ancak sıkı pazarlık çok önemlidir.

SAĞLIK SİGORTASI:

Ukrayna ‘ ya giden her üniversite öğrencisi eğitim süresini kapsayan zorunlu sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Bu sağlık sigortası kapsamında öğrenci her hangi rahatsızlık durumunda ücretsiz olarak tüm devlet sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti alabilmektedir. Bununla birlikte her öğrenci, her yıl okula kayıt yaptırmadan önce zorunlu sağlık kontrolünden geçirilmektedir. Kan tahlilinden göze, KBB’dan akciğer röntgenine kadar tüm kontrolleri yapılan öğrenci varsa bir rahatsızlığı öğrenci hastanesinde ücretsiz tedavi edilmektedir. Bu kontroller sonucunda sağlıklı olduğu raporu alan öğrenci okula kayıt yaptırmaktadır. Bunun yanı sıra Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda öğrenciler ücretsiz olarak öğrenci hastanesinden yararlanabilmektedir. Ukrayna’da ilaçlar eczanelerde satılmaktadır. Ülkede diş tedavileri ise çok pahalı olmamakla beraber tüm vatandaşlar için ücrete tabidir.

HABERLEŞME VE İLETİŞİM:

Ukrayna’da 4 GSM  firması vardır; Kievstar, MTC, YMS ve Turkcell ‘ in Life adlı markalarıdır. Bunlardan Life’i kullanan öğrenciler tüm diğer Life kullanıcılarıyla ücretsiz konuşmaktadırlar.Ancak aylık belli bir yükleme litmiti vardır.
Ukrayna’ya giden bir öğrenci, isterse Ukrayna’ya gelmeden önce Türkiye’deki hattını ‘uluslar arası dolaşıma açtırarak’ kullanabilir. Ayrıca telefonunu herhangi bir kayda gerek duymadan özgürce kullanması mümkündür.
Ukrayna’nın uluslararası kodu +380’dir. Türkiyeden Ukrayna’yı aramak istediğiniz zaman önce alan kodunu daha sonra numarayı yazıp aramalısınız.
Ukrayna’da devlet posta teşkilatı gelişmiş olmakla beraber, DHL ve UPS gibi uluslar arası kargo sistemi mevcuttur.

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK FİYATLARI:
Üniversite hazırlık fiyatları üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte fiyatlar Ağustos ayı içerisinde Üniversitenin almış olduğu kararlar çerçevesinde belirtilmektedir.Ancak ortalama bir fiyat söylenecek olursa 1300 ile 2000 dolar arasındadır.

ÜNİVERSİTE LİSANS EĞİTİM ÜCRETLERİ:
Hazırlık bitiminden sonra başlanılan lisans eğitim fiyatları üniversite ve bölümlere göre farklılık arz etmektedir.Üniversite fiyatları ortalama 1200 ile 4000 dolar arasında seçilen üniversiteye göre değişmektedir.

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK BAŞLAMA TARİHLERİ:
Üniversiteye hazırlık 20 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında Üniversiteye göre değişmektedir.Ancak öğrencilere tavsiyemiz zaman kaybetmeden başvurmalarıdır.Hazırlık başvuruları okul başlamadan 1 ay öncesinden yapılması tavsiye olunur.

ÜNİVERSİTE BAŞLAMA TARİHLERİ:
1 Eylül ile 15 Eylül tarihleri arasında Üniversiteye göre değişecektir.

Ukrayna Üniversite Fiyatları

1.Bilgisayar Mühendisliği 1700$

2.Makina Mühendisliği 1700$

3.Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1700$

4.Otomotiv Mühendisliği 1700$

5.İnşaat Mühendisliği 1700$

6.Mimarlık 1750$

7.Tıp(Rusça) 3400$

8.Tıp(İngilizce) 4400$

9.Diş Hekimliği(Rusça) 3600$

10.Diş Hekimliği(İngilizce) 4600$

11.Eczacılık 3000$

12.Kaptanlık 2650$

13.Gemi Mühendisliği 2650$

14.Gemi İnşaat Mühendisliği 2650$

15.Deniz Hukuk 2650$

16.Ziraat Mühendisliği 1700$

17.Orman Mühendisliği 1700$

18.Kimya Mühendisliği 1700$

19.Ekonomi 1700$

20.İşletme 1700$

21.Yönetimi Bilimi 1700$

22.Habercilik ve Gazetecilik 1850$

23.Yazılım Mühendisliği 1700$

24.Hukuk 2100$

25.Uluslararası İktisat 1900$

26.Uluslararası Hukuk 2100$

27.Maliye 1900$

28.İngilizce Öğretmenliği 2100$

29.Almanca Öğretmenliği 2100$

30.Rus Dili ve Edebiyatı 2050$

31.Ukrayna Dili ve Edebiyatı 2050$

32.Mütercim Tercümanlık 2100$

33.Fransız Dili ve Edebiyatı 2430$

34.İspanyol Dili ve Edebiyatı 2430$

34.Moleküler Biyoloji ve Genetik 1800$

35.Uzay Bilimleri ve Astronomi 1850$

36.Radyo ve Televizyon 1850$

37.Fizik,Kimya,Biyoloji,Matematik 1700$

38.Bilgisayar Programcılığı(Dizayner) 1700$

39.Psikoloji 1900$

40.Beden Eğitimi Öğretmenliği 1700$

41.Okul Öncesi Öğretmenliği 1700$

42.Veterinerlik 1900$

43.Gıda Mühendisliği 1700$

44.Sanat(Grafik ve Tasarım) 1700$

45.Bilgi Güvenliği 1700$

46.Nükleer Güç Santralleri 1700$

47.Dış Ticaret 1900$

48.Bankacılık 1900$

49.Siyaset Bilimi 1700$

50.Muhasebe 1900$

GEREKLİ BELGELER

GEREKLİ BELGELER

UKRAYNA’DA ÜNİVERSİTE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Ön Kayıt(Davetiye) İçin:

1-Pasaport

2-Lise veya Üniversite Diploması

NOT:Ön kayıt için yukarıda belirtilen evraklar tarayıcıdan taratılıp temsilcilerimizin e-mail adresine gönderildiğinde sizin adınıza Ukrayna üniversitelerinden davetiye almaktadır.

 

Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

1-Lise veya Üniversite Diploması (Apostil Onaylı)

2-Mezun oldugu lisenin veya üniversitenin transkripti ( Apostil Onaylı )

3-Sağlık raporu (Apostil Onaylı)

4-Eliza Testi (Apostil Onaylı)

5-Nufüs Cüzdanı Örneği ( Formul A ) (Apostil Onaylı)

6-Pasaport (Apostil Onaylı)

7-Sabıka Kaydı

8-24 Adet vesikalık fotograf

9- 1 senelik gidiş dönüş açık bileti.

10- Bütün evrakların “UKRAYNACA” tercümesi noter onaylı.

ApostilNedir ?

Bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belgedir.

UKRAYNADA YÖK DENKLİĞİ

Türkiye’de birçok öğrencinin aklına takılan sorulardan bir tanesi okuyacağım üniversitenin YÖK tarafından denk sayılıp sayılmamasıdır. Bu sorunun cevabını bir çok kurum ve kuruluş kendi fikirleri gereğince cevaplamış ve öğrencileri mağdur durumda bırakmıştır. Bu sorunun en doğru cevabı kesinlikle YÖK’te gizlidir. Okumak istediğiniz üniversitenin denklik durumunu YÖK’ün denklik bilgilendirme formunu doldurarak bulabilirsiniz. YÖK denklik durumu iki şekilde değerlendirmektedir.

1.Tanıma

2.Denklik

Tanınma,üniversiteler ile ilgili bir durumdur. Yurtdışında gideceğiniz ülke, üniversite, üniversitenin fiziki yapısı, kadro yapısı, eğitim uygulamaları vbkriterler incelenerek üniversitelerin uygunluğuna; daha doğrusu eğitim kurumunun üniversite vasfı taşıyıp taşımadığına karar verilir. Bir diploma için denklik başvurusu yapabilmeniz için öncelikle diplomayı aldığınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor olması gerekir. Genellikle devlet üniversiteleri ile geçmişi olan özel üniversiteler YÖK tarafından tanınır.

Denklik, almış olduğunuz eğitimin içeriği ile ilgili bir konudur. Temel olarak anlamı eğitiminiz boyunca almış olduğunuz zorunlu derslerin ve içeriklerinin, Türkiye’de aynı bölümün zorunlu dersleri, içerik ve yoğunluklarıyla uyumlu olması aranır. Bu uyum ve uygunluk varsa aldığınız diplomaya denklik verilir. Bu uyumun olmaması durumunda ise, eksik görülen dersleri Türkiye’de bir üniversitede almanız ya da denklik sınavına girmeniz istenebilir. Denklik sınavında 100 üzerinden 50 puanı almanız durumunda diplomanıza denklik verilir.

Denklik konusunda özellikle Avrupa Birliği süreci ve Bologna anlaşması kapsamında önemli gelişmeler olmuş, YÖK’ün bu konudaki tavrı oldukça olumlu yönde ilerleme sağlamıştır. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleriyle birliğe üye ülkelerde alınan diplomalarda tanınma ya da denklik anlamında herhangi bir sorun kalmamıştır. Birliğe üye olmayan ama Bologna anlaşması kapsamındaki ülkelerde de (Örn: Rusya, Ukrayna) diplomaların tanınması ve denklik almasıyla ilgili önemli bir engel kalmamıştır. Yurtdışında okuyan öğrenciler artık denklik konusunda aşılmaz engellerle karşılaşmıyorlar.

UKRAYNADA  YÜKSEK LİSANS

Yüksek Lisans(Master)

Ukrayna’daki üniversitelerin hemen hemen birçoğu yüksek lisans yapmak isteyen yabacı öğrencilere kapılarını açmaktadır. Ukrayna’da Rusça, Ukraynaca ya da İngilizce olarak master yapabilirsiniz. Ancak İngilizce olarak yüksek lisans yapmak bölüm alternatifi fazla olmadığından tercih edilmemektedir. İngilizce seviyeniz upper-intermediate ve üstü ise, İngilizce eğitim verilen bölümlere doğrudan giriş yapabilirsiniz. Eğer dil seviyeniz yeterli değilse, o zaman ilk yılınızı hazırlık eğitimi alarak geçirmeniz gerekecektir.

Yüksek Lisans başvurusu yapacağınız üniversite öncelikle sizin lisans eğitim diplomanızı ve transkriptinizi inceleyecektir.Çünkü bazı üniversiteler Yüksek lisans başvurularını kabul etmemektedir.Bu nedenle en doğru tercih için danışmanlarımız sizin adınıza üniversitelere gidip gerekli bilgileri almaktadır. Bazı bölümler, özellikle teknik bölümler, master öncesinde bilim sınavı yapmaktadır. Sözel bölümlerde ise çoğu zaman bilim sınavına gerek yoktur. Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi için Türkiye’de herhangi bir sınava girme şartı aranmamaktadır.Hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans başvurusu yapabilirsiniz.

Yüksek lisans eğitimi üniversite ve bölümlere göre farklılık göstermekle beraber yaklaşık 1-1,5 yıl sürmektedir.

UKRAYNADA EĞİTİM

Ukrayna’da hazırlık eğitimi denilince akla sadece dil eğitimi gelmemelidir. Ukrayna’da Üniversite Eğitimi sisteminde hazırlık, Akademik Hazırlık ve Temel Eğitim (Fundation) olarak verilmektedir. Hazırlık eğitimi almadan önce öğrenci, hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli, hazırlık eğitimini buna göre almalıdır. Buna göre öğrenciler hazırlıkta 4 farklı seçenekten oluşan bir yol ayrımına gelirler.

1-Mühendislik,teknoloji ve doğal bilimler,
2-Ekonomi,
3-Tıp.biyoloji ve ziraat
4-Sosyal ve İnsani bilimler.

Ukrayna’da İngilizce Eğitim

Türkiye’deki birçok öğrencinin merak ettiği sorulardan bir tanesi Ukrayna Üniversitelerinde İngilizce eğitimi olup olmadığıdır. Ukrayna’daki Üniversitelerde çok az da olsa İngilizce bölüm mevcuttur.Ancak bölüm alternatifi pek fazla olmadığı için genel olarak öğrenciler tarafından pek tercih edilmezler.Şurası bir gerçek Ukrayna’da eğitim veren öğretim görevlilerinin Ukraynalı olması, kütüphanelerde yeterli kaynakların bulunmaması ve şehirde çok fazla İngilizce konuşan olmaması nedeniyle pek fazla rağbet görmemektedir. Ayrıca sizden ilk girişte herhangi bir sınav yada ön koşul istememesi bunun göstergesidir.Ukrayna kütüphaneleri kitap konusunda çok zengindir ve aradığınız herşeyi bulma imkanı vardır.
Özellikle en fazla tercih edilen Ukrayna Üniversitelerinde İngilizce Tıp bölümüdür.

 

ÖN KAYIT VE KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

LİSE DİPLOMASI VEYA ÜNİVERSİTE DİPLOMASI ( APOSTİLLİ)

LİSE VEYA ÜNİVERSİTE TRANSKRİPTİ (APOSTİLLİ) FORMÜL-A BELGESİ (NÜFUSMÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINABİLİR) (APOSTİLLİ)

SAĞLIK RAPORU (AİLE HEKİMİNDEN) (APOSTİLLİ)

PASAPORT ASLI 

3 ADET BİOMETRİK VESİKALIK FOTOĞRAF

500 USD BAŞVURU DEPOZİTOSU

APOSTİL: Kaymakamlık veya valilik tarafından ücretsiz yapılır.  Belgenin yurtdışında geçerli olabilmesi için gereklidir.

Daha fazla bilgi için size en yakın MOYA EĞİTİM ofisine gelebilir, veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Üniversite Hakkında

Kiev Politeknik Enstitüsü,  19. Yüzyılın sonunda, 1898 yılında kurulmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda eğitim hayatına mekanik, mühendislik, tarım ve kimya fakülteleri ile başlamıştır.

117 yıl içerisinde 260 binden fazla uzman hazırlamıştır.

Bugün, Ukrayna Milli Teknik Üniversitesi “İgor Sikorski Kiev Politeknik Enstitüsü”  , Ukrayna’nın araştırma yapan en büyük teknik üniversitesi, Avrupa ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. Şu anda, üniversite bünyesinde 19 fakülte, 10 enstitü, 152 bölüm faaliyet göstermekte, 21 bin öğrenci okumakta, 851 kişi yüksek lisans, 33 kişi de doktora  yapmaktadır.

Üniversitede, tecrübeli öğretmenler, Ukrayna’nın ünlü bilim adamları, akademisyenleri, Ukrayna Milli Bilimler Akademisi üyeleri, profesörler, bilim doktorları, doçentler, çalışmaktadır.

İgor Sikorski KPE “lisans” ve “yüksek lisans” programlarında alanında tecrübeli uzmanlar hazırlamaktadır. Üniversitede, Ukrayna ve yabancı ülkelerin ekonomisi ve sosyal çevresi ile ilgili olan  118 uzmanlık alanı vardır. Ayrıca enerji mühendisliği, makine yapımı, bilgi teknolojileri ve bilgi güvenliği, elektronik, telekomünikasyon, havacılık ve uzay sistemleri, kimya teknolojileri,  biyoteknoloji ve diğer alanlarda da Kandidat (Ph.D.) ve bilim doktorları hazırlamaktadır.

Enstitüler/Fakülteler

Kabul Koşulları

Yabancı ve vatansız vatandaşların Ukrayna Milli Üniversitesi ‘’İgor Sikorski” Kiev Politeknik Enstitüsü’ne  kabul koşulları

Ukrayna Milli Üniversitesi ‘’İgor Sikorski” Kiev Politeknik Enstitüsü ile aday öğrenci veya tüzel ve özel kişiler ile imzaladığı sözleşmeye ve sınavların sonuçlarına veya diğer Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmelerine göre öğrencileri kabul edilmektedir.

Lisans yapmak veya Hazırlık Bölümünde okumak isteyen adayların:

 • Lise diploması olması
 • Sağlıklı olması
 • Kayıt işlemleri için gerekli olan dilekçe ve evrakları 1 Temmuz- 30 Eylül tarihleri arasında şahsen vermesi gerekmektedir.

Yüksek lisans yapmak isteyen adayların:

 • Lisans diploması olması
 • Sağlıklı olması
 • Kayıt işlemleri için gerekli olan dilekçe ve evrakları 20 Temmuz- 20 Eylül tarihleri arasında şahsen vermesi gerekmektedir.

Doktora yapmak isteyen adayların:

 • Yüksek lisans diploması olması
 • Sağlıklı olması
 • En az 2 veya 3 adet yayınlanmış bilimsel makalesi olması
 • Kayıt işlemleri için gerekli olan dilekçe ve evrakları 20 Temmuz- 20 Eylül tarihleri arasında şahsen vermesi gerekmektedir.

Öğrenim süresi:

Hazırlık Bölümü – 1 yıl

Lisans – 4 yıl

Yüksek lisans – 2 yıl (lisans seviyesinden sonra)

Lisansüstü – 4 yıl ( Yüksek lisans diploması varsa)

Doktora – 2 yıl (doçent diploması varsa)

Hazırlık Bölümüne kaydolmak için gerekli olan evraklar:

 1. On-line kayıt formunu doldurmak
 2. Önceki eğitim seviyesini gösteren evrakın orijinali (diploma) ve kopyası
 3. Önceki eğitim seviyesini gösteren transkriptin orijinali ve kopyası
 4. Doğum belgesi kopyası
 5. Öğrencinin Hazırlık Bölümünü bitirdiğini gösteren sertifika
 6. Pasaport kopyası (fotoğraflı sayfa)
 7. Sağlık raporu
 8. 3,5×4,5 cm ebadında 12 adet renkli mat vesikalık fotoğraf
 9. Pasaport (orijinali)

2,3 ve 4. maddelerdeki evraklar Ukrayna kanunlarına göre Ukraynacaya tercüme edilmeli, yerel makamlarca apostil yapılmalı ve noter tarafından onaylanmalı (Ukrayna uluslararası sözleşmelerde aksi söylenmediği takdirde).

1.sınıfa (Lisans) kaydolmak için gerekli olan ek evraklar:

 • Yabancı dil seviyesini belirten sertifika (Hazırlık Bölümünden mezun olduğunda verilmektedir).
 1. sınıfa (Yüksek lisans) kaydolmak için gerekli olan ek evraklar:

– Lisans diploması.

Doktora yapmak için gerekli evraklar:

 1. Adayın Doktora yapmak istediğini belirten dilekçe;
 2. Yüksek lisans (uzmanlık) diploması kopyası (okuduğu bölümün adı ile), yüksek lisans derslerinin transkriptinin kopyası (Ukraynacaya çevrilmiş, noter tarafından onaylanmış). Ukrayna dışında eğitim almış olan kişiler için diploma denklik belgesinin kopyası;
 3. Bölüm başkanı tarafından adayın araştırma teklifi için verilen izin ve tez danışmanı tarafından verilen yazılı görüş,
 4. Başvurduğu bölümün başkanı tarafından onaylanmış yayınlanmış olan bilimsel çalışmaların ve icatların listesi ( 2 veya 3 yayının kopyası), tez danışmanının  Listede olan mesleki ve bilimetrik veri tabanlarında bulunan yayınları işaretlemek;
 5. Pasaport kopyası (fotoğraflı sayfa)
 6. Pasaport ve diplomanın orijinalleri (şahsen verilir)

Yabancı Öğrenciler İçin Igor Sikorsky KPI 20200/2021 Yılı Eğitim Ücretleri

Yönetim ve Pazarlama Fakültesi hariç tüm dereceler ve tüm Fakülteler / Enstitülerden öğrenciler için (Ukrayna ve İngilizce dilleri)

– Akademik yılbaşına en az 2000 $ USD.

 1. Her dereceden öğrenciler için Yönetim ve Pazarlama Fakültesinde okul dışı eğitim (Ukraynaca ve İngilizce dilleri):

– Akademik yılbaşına 2300 $ USD

 1. Tüm Fakülte / Enstitülerde Lisansüstü Lisansüstü Eğitim Programı (Doktora):

– (Ukrayna dili) – Akademik yılbaşına 2400 $ USD;

– (İngilizce) – Akademik yılbaşına 2600 $ USD.

 1. Doktora çalışmaları (Doktora Derecesinden Sonra D.Sc.):

– Akademik yılbaşına 5000 $ USD.

 1. Staj:

– Ayda en az 400 $ USD.

 1. Doktora programına kabul için hazırlanacak kısa süreli staj Eğitim programı:

– ayda en az 250 $ USD.

 1. Doktora savunmasına hazırlıkta yardım.  Veya D.Sc.  Tezler ve 5 aya kadar uygulanması:

– Aylık 100 $ USD.

Igor Sikorsky KPI Kampüsü

Yabancı uyruklu öğrenciler, lisansüstü öğrenciler ve Hazırlık Bölümü katılımcılarına yurtlar verilir.  Konfor seviyesine bağlı olarak, konaklama ücreti aylık 40 ila 125 $ USD arasındadır.

Igor Skorski Kiev politeknik üniversitesi sizleri 2020/2021 öğretim yılında Üniversite okumaya davet ediyor. Kiev Politiktik Üniversite’si Ukrayna’nın Lider Teknik Üniversitesi

Ukrayna’daki en iyi üniversitelerden birine nasıl girilir?

KPIAbitFESTe katilan Üniversite adayları bu soruya bir cevap bulabilir

KPI kütüphanesinde düzenlenen KPIAbitFEST, geleneksel KPI Açık Günü’nün güncellenmiş bir versiyonudur

Bu etkinliğe katılmak için yaklaşık bir buçuk bin aday kayıt yaptırdı

Tüm fakülteler, kütüphanenin tüm katlarında uzmanlıklarını, eğitim programlarını ve gelecekteki istihdamlarını sunar

Gelecekte hangi uzmanlık ve beceriler gerekecektir?

Kariyer nasıl yapılır ve başarılı olunur?

11 konuşmacı, yüzden fazla öğretmen ve iki yüzden fazla öğrenci sorunun cevabını bulmaya yardımcı oldu

Başvuru sahiplerimize üniversitemize, sevgili KPI’mıza girmeleri için enerji vermek istiyoruz.

Tüm fakülteler burada temsil edilmektedir.  Bunlardan iki tane var

Toplamda 42 uzmanlık alanımız ve 100’den fazla eğitim programımız var

KPI icatlarının sunumu altıncı kattaki kütüphanede yer almaktadır

Burada phisicists’i görebiliyorsunuz

İzleyicileri şaşırtan robot teknisyenleri

Burada sunulan bazı gelişmeler KPI dışında dünyanın başka hiçbir yerinde bulunamıyor

Bu yüzden önde gelen Ukrayna ve uluslararası şirketler yetenekli mezunlar için akın ediyor

Mezunlarımız bugünlerde işgücü piyasasında talep görüyor

Fransız hükümeti fakültemize sertifika verdi

Bu da mezunlarımızın çifte diploma almasını sağlıyor

Fransa Cumhuriyeti’nin yanı sıra kendimiz de yüksek nitelikli mühendis sıkıntısıyla karşı karşıyayız

Başvuranlar, kendi adına, Kiev Politeknik’in sunduğu fırsatlardan memnunlar

Ukrayna’daki en iyi kurumlardan biridir

Phisics and Technology’yi (Enstitüsü) seviyorum

Mezun olduktan sonra, anladığım gibi, iş bulma konusunda geniş bir yelpazesi var

KPI öğrencisi olmak istiyorum

Bu hedefe ulaşmama yardımcı olacak tüm bilgileri bilmek istiyorum

Yazılım mühendisliğinin uzmanlığı ile ilgileniyorum

KPI, uzmanların çalışmak için eğitildiği ve harika ve mükemmel bir şey yarattığı yerdir.

KPI Açık Gün KPIAbitFEST’e hoş geldiniz!

Sizi 11 Nisan 2020’de bekliyoruz

KPI Kütüphanesi, 37, Peremohy Bulvarı