Makedonya Üniversiteleri

Makedonya’da Üniversite Eğitimi

Makedonya’da üniversite eğitimi görmek her konuda öğrencilere büyük yarar sağlamaktadır. İlk olarak imkan ve olanakların sınırsız olması eğitime büyük katkı sağlar. Her türlü yenilik ve teknoloji derslerde kullanılarak her şeyin pratik bir şekilde sıkıntısız olarak ilerlemesi sağlanılır. Hocalar her konuya ve derslere büyük bir titizlik göstererek öğrencilerin bölümlerinin en iyisi olmaları ve aynı zamanda mesleklerini layığı ile yerine getirmelerini sağlamaktadır. Derlerde teorik bilgilerin dışında pratik yani uygulamalı olarak da eğitim görülmektedir. Makedonya üniversite eğitimi bakımından da Avrupa standartlarında olduğu için çoğu kişi tarafından onay almaktadır. Farklı bölümler bulunan üniversitelerde istenilen seçim yapılmaktadır. Seçimler genellikle yatkınlık ve beceriye bağlı olarak yapılırsa başarı oranı da bir o kadar fazla olmaktadır. Üniversite eğitimi sırasında okulun düzenlediği konferans ve seminerler de öğrencilere büyük fayda sağlamaktadır. Staj dönemi için de bölüme bağlı olarak en iyi kurum ve iş yerleri yarlanmaktadır. Üniversite eğitiminde bazı bölümlerde Makedonca bazılarında da İngilizce görülmektedir. Üniversite eğitimi dışında yüksek lisans ve doktora eğitimi de veren ülke her konuda öğrencilere destek vermektedir. Üniversite harçları da her kesin ödeyebileceği şekilde esnek bir şekilde ücretlendirilmiştir. Ünivesite eğitimi alınan diplomanın da Türkiye’de geçerliliği vardır. Böylece istenin yere iş başvurusunda bulunulabilir. Hiç bir şekilde bir sıkıntı ile karşılaşılmaz ve sorunsuz bir şekilde uzun seneler çalışılabilir. Kariyer yapmak isteyen kişiler için en uygun olan eğitim ülkedeki üniversitelerde verilmektedir. Aynı durum Avrupa ülkelerinde de geçerlidir.

Makedonya Üniversitesinde Türkiye’deki Üniversitelerde bulunan bütün bölümler bulunmakta hatta Ülkemizde bulunmayan bazı bölümler bile bulunmaktadır. Üniversitede bulunan eğitim olanakları sayesinde kaliteli eğitimi benimsemiş, sınav şartı aramadığından dolayı tercih edilme sayısı günden güne artmaktadır.Kayıt için herhangi bir sınava girmenize gerek olmadığı gibi sadece elinizde lise diplomanız olması bu üniversitede okumanız ve kaliteli eğitiminden faydalanmanız için yeterlidir.

Makedonya Üniversiteleri 

  Kiril Metodi Üniversitesi ( Devlet Üniversitesi ) 
– GoceDelcev Üniversitesi ( Devlet Üniversitesi ) 
– BitolaKlimentOhridski Üniversitesi ( Devlet Üniversitesi )
– Tetova Üniversitesi ( Devlet Üniversitesi ) 
– OhridSv. ApostlaPavla Teknoloji Üniversitesi ( Devlet Üniversitesi )
– Uluslararası Balkan Üniversitesi ( Özel Üniversite )
– Amerikan Koleji ( Özel Üniversite )

GoceDelcev Üniversitesi:

2007 yılında kurulan 4. Devlet üniversitesi olma özelliğine sahip olan GoceDelcev – İştip Üniversitesinin merkez kampüsü Makedonya şehrinin İştip şehrinde yer almaktadır ve Üniversitenin rektörü Prof. BlazoBoev, PhD.Makedonya’nın doğusunda bulunan üniversite hem ülkenin hem de dışarıdan gelen öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamaktadır. .Üniversite tüm dünya üniversitelerinin kullandığı ECTS sistemini kullanmakta ve yaptığı anlaşmalarla bir çok ülkede diploması denklik görmektedir.

Üniversite içerisinde 4 farklı kampüs ve bu kampüslerin içerisinde çeşitli bölümler bulunmaktadır. Kampüslerin içerisinde bulunan bölüm ve programlar;
Kampüs 1

 1. Sanat Akademisi
 2. Müzik Fakültesi
 3. Film ve Sinema Akademisi

Kampüs 2

 1. Doğal ve Teknik Bilimler Fakültesi;  Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları bulunmaktadır.
 2. Ziraat Fakültesi; Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları bulunmaktadır.
 3. Bilişim Fakültesi;Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programları bulunmaktadır.
 4. Elektrik Mühendisliği Fakültesi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları bulunmaktadır.
 5. Teknoloji Fakültesi; Lisans ve Yüksek Lisans programları bulunmaktadır.
 6. Makine Mühendisliği Fakültesi; Lisans ve Yüksek Lisans programları bulunmaktadır.

Kampüs 3

 1. Tıp Fakültesi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları bulunmaktadır.

Kampüs 4

 1. Eğitim Bilimleri Fakültesi; Lisans ve Yüksek Lisans programları bulunmaktadır.
 2. Ekonomi Fakültesi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları bulunmaktadır.
 3. Hukuk Fakültesi;Lisans ve Yüksek Lisans Programları bulunmaktadır.
 4. Müzik Fakültesi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları bulunmaktadır.
 5. Turizm ve İş Lojistik Fakültesi;Lisans ve Yüksek Lisans Programları bulunmaktadır.
 6. Filoloji Fakültesi;Lisans ve Yüksek Lisans Programları bulunmaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi

1949 yılında kurulan 3 fakülte eğitim hayatına başlayan Kiril i Metodi üniversitesi; bugün 21 fakülte ve 5 araştırma enstitüsü eğitim hizmeti vermeye devam etmektedir.
 Günümüzde yaklaşık olarak 60.000 öğrencinin eğitim gördüğü üniversite, eğitim ve  bilim konularında uzman akademisyen kadrosu ile kalifiye mezun yetiştirmekte ve dünyada 70 in üzerinde ülke tarafından diplomaları tanınmaktadır.

Kurulduğun günden bugüne kadar 124 000 civarında lisans, 5.300 civarında yüksek lisans 3.000 civarında da mezun vermiş olan üniversite Balkanların en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. 

Kiril i Metodi üniversitesinin diğer faaliyetleri arasında çeşitli bilimsel araştırma enstitüleri, sanat, spor, bilgi ve eğlence gibi faaliyetler gösteren  dernekler ve sosyal kulüpler mevcuttur.

Öğrenciler Makedonya’da bir üniversite okuyarak ayni zamanda yeni bir dil öğrenmiş olma fırsatıni da yakalamiş olmaktadırlar. Makedonya’nin tarihi güzellikleri ve Osmanli mimari yapisi içerisinde okumak da Türk öğrenciler için bir arti sağlamaktadır. Böylece öğrenciler kendilerini yabanci hissetmemekte ve ülkelerinde okuyorlarmiş gibi bir his içerisine girmektedir.MakedonyaKrilMetodi Üniversitesinde okumanın avantajlarından biride şehirde Türk ve Müslüman nüfusunun çokça olmasıdır. KrilMetodi üniversitesi ülkemizde de birçok üniversite ikili anlaşması mevcut olup öğrenci ve akademisyen değişim programları ile burada okumak isteyen öğrencilere birçok fırsat sunmaktadır.

Tıp Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

– Diş Hekimliği

– Profesyonel diş teknisyenleri

– Profesyonel diş hemşireleri

Eczacılık Fakültesi

 Eczacılık

Mimarlık Fakültesi

İnşaat Mühendisliği

Elektrik Mühendisliği ve Enformasyon Fak�

Bilgi Bilimleri ve Bilgisayar Mühendisliğ

Makine Mühendisliği Fakültesi

Teknoloji ve Metalurji Fakültesi

Doğa Bilimleri ve Matematik Fakültesi

İktisat Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Felsefe Fakültesi

Filoloji Fakültesi

Beden Eğitimi Fakültesi