İngiltere Üniversiteleri

İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle üç yıl sürmektedir. Sadece tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar okulla bağlı olarak zaman zaman daha uzun süreli olabilmektedir. İngiltere’den farklı olarak İskoçya’daki üniversitelerde lisans eğitimi dört yıl sürmektedir. Lisans Eğitimi genellikle her yıl Eylül sonu-Ekim başı gibi başlamaktadır. Bazı okullar istisna olarak Ocak – Şubat dönemlerinde de başlamaktadır.

Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için öncesinde 1 yıllık bir hazırlık (Foundation) programlarına katılmaları gerekmektedir. Foundation Programın amacı eğitim sistemi İngiltere’den farklı olan ülkelerden gelen öğrencilerin oradaki eğitim sistemine adapte olmalarını sağlamak ve eğitimlerindeki eksik kredileri tamamlamaktır. Foundation programı almadan bir programa kabul olmak çok zordur. Ancak not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok yüksek olan öğrenciler ya da Türkiye’deki lisesi bünyesinde IB, A Level gibi diplomaları alan öğrenciler direk olarak 1. sınıftan başlayabilmektedirler.

Foundation eğitimi bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde ve bazen de özel kurumlar tarafından verilmektedir. Her kurumdan alınan her Foundation eğitimi her üniversite ve her bölüm tarafından kabul görülmeyebilir. Bundan dolayı öğrenciler Foundation eğitimlerine başlamadan önce mutlaka nerelerde ve hangi bölümlerde geçerli olduklarına dikkat etmelidirler. Foundation eğitimine katılabilmek için orta seviye üzeri bir İngilizceye sahip olmak gerekmektedir. Bazı Foundation programı veren okullar bu programa katılmak için minimum IELTS 5.5 İngilizce seviyesini şart koşmaktadırlar.

Amerikan Sistemi ile İngiltere’de Eğitim Veren Üniversitelerimiz: American Intercontinental University, Hult International Business School

Bazı Top üniversitelerde ve yüksek puan isteyen bölümlerin kabullerinde Foundation yeterli olmamakta bu nedenle A Level istenmektedir. A Level (Advanced Level GCE ya da A2) Lise eğitinin yoğunlaştırılmış program olarak sunulmasıdır. Program 2 yıl sürmektedir ve 6 üniteden oluşmaktadır. Program süresince en az 3 en fazla 5 ders alınmaktadır. Öğrenciler bilim, edebiyat, fen, sosyal bilimler ve sanatla ilgili her türlü konuları seçebilir. Fakat iyi bir üniversite de ve iyi bir bölümde eğitim alabilmek için fen, tıp, mühendislik için matematik, fizik, kimya ve biyoloji derleri; iş, beşeri bilimler ve hukuk için matematik, muhasebe, ekonomi, psikoloji ve İngiliz edebiyatı derslerini almak zorundalar.  

Üniversite kabullerin de Foundation and A Level dışında öğrenciler istenen gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 1. Lise Diploması
 2. Transkript
 3. Hocalarından iki tane referans Mektubu
 4. Niyet Mektubu
 5. IELTS veya TOEFL skoru

Öğrencilere İngiltere’de ki üniversite başvurularının doğru bir şekilde sonuçlanmasına için UCAS (Universities & Colleges Admissions Service) yardımcı olmaktadır. UCAS üniversite ve kolej yerleştirme sevisidir. UCAS öğrencilere dosyalarının başarılarına göre doğru üniversite seçeneği sunmakta, başarılı bir başvurunun nasıl yapılacağını tavsiye eder ve eğitim kurumları ile ilgili öğrencileri bilgilendirmektedir. UCAS başvurularında öğrenciler 6 üniversite tercihi yapabilmekteler. UCAS başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. 

İngiltere de yıllık eğitim ücretleri yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.

Sosyal Bilimler ve Sanat:   £7.000-15.000

Fen ve Teknik Bilimler £10.000- 25.000

Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik £15.000-30.000

Bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan para miktarı ise yıllık olarak ortalama £6.000-8.000 civarındadır. Yaşam masrafları şehirlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

İngiltere Devlet Üniversiteleri

İngiltere Avrupa’daki en köklü devlet üniversitelerine sahiptir. Ülkemiz ve dünyadaki akademik kültürünün önemli bir kısmı İngiltere’den çıkmıştır. Eğitimde böylesine fazla etkisi olan İngiltere dolayısyla devlet üniversitelerinin en başarılı olduğu ülkelerden biridir.

İngiltere Üniversite Bölümleri

İngiltere üniversitelerinde sunulan eğitimin yüksek kalitede olması ve mezuniyet sonrası kazanılan diplomanın uluslararası geçerliliği sayesinde yurtdışı üniversite eğitimini düşünen öğrenciler ve aileleri için akıllara ilk gelen seçenektir.

Sıra Okul Kuruluş Yılı Öne Çıkan Bölümler
1 University of Cambridge 1209 Ekonomi, Hukuk, Fen Bilimleri
2 University of Oxford 1096 Beşeri Bilimler, Hukuk, MBA
3 University of St. Andrews 1413 Uluslararası İlişkiler, Bilgisayar Bilimi, Fizik
4 ImperialCollegeLondon 1907 Bilim, Mühendislik, Tıp
5 LoughboroughUniversity 1909 Spor, Mühendislik, Business
6 LancasterUniversity 1964 Sanat & Tasarım, Drama, Yönetim (Management)
7 DurhamUniversity 1832 Psikoloji, IT, İngilizce
8 UniversityCollegeLondon 1826 Tıp, Bilim, Hukuk
9 London School of Economics 1895 Ekonomi, Hukuk, Sosyal Bilimler
10 TheUniversity of Warwick  1965 Ekonomi, Uluslararası Çalışmalar & WMG (Warwick Üretim Birliği)
11 University of Leeds 1904 İşletme, Mühendislik, Pazarlama
12 University of Exeter 1955 Business IT, Ekonomi
13 University of Bath 1966 MBA, Mühendislik, ScienceandHumanities
14 University of Birmingham 1900 Mühendislik, Ekonomi, Tıp
15 University of East Anglia 1964 MBA, Creative Writing, EnviromentalSciences
16 University of Nottingham 1881 Tarih, Psikoloji, Ekonomi
17 University of Glasgow 1451 Ekonomi, MBA, Hukuk
18 University of Southampton 1920 İşletme, Mühendislik, Biyoloji
19 University of Bristol 1876 Mühendislik, Medikal Alan, Sanat

İngiltere Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Kabul ve başvuru şartları seçilen üniversiteye ve hatta bölüme göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda İngiltere üniversitelerinin ortalama kabul ve başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz:

 • Pasaport Fotokopisi
 • Vize Fotokopisi
 • Lise Diploması
 • Transkript
 • İngilizce Dil Skoru (TOEFL/IELTS/PTE ve fazlası)
 • Niyet Mektubu
 • CV
 • Referans Mektubu
 • Banka Mektubu

İngiltere Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

İngiltere üniversitelerine UCAS sistemi ile başvurular yapılmaktadır. UCAS ile son başvuru tarihi 15 Ocak‘tır. Ancak bir çok İngiliz üniversitesi UCAS’tan bağımsız olarak Temmuz ayının ortasına kadar başvuruları kabul etmektedir. İngiltere’de lisans programlarının Eylül ve Ocak aylarında başlangıç dönemleri bulunmaktadır. Bazı üniversitelerde daha fazla başlangıç dönemi olması mümkündür.

İngiltere’de Konaklama

Üniversite eğitimi için Avrupa’nın en çok dünyanın ise ikinci en çok tercih edilen ülkesi İngiltere, üniversite eğitiminiz boyunca size bir çok farklı konaklama imkanı sunuyor;

Kampüs İçi Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Bazı yurtlarda yemek sunulmazken bazılarında sabah ve akşam yemekleri sunulmaktadır. İngiltere’de üniversite içi yurt &rezidansların aylık ortalama ücreti 200£ – 600£ arasında değişmektedir. 

Özel Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün dışında olan bu konaklama seçeneği genellikle okul kampüsüne yürüme ya da kısa bir toplu taşıma mesafesinde konumlanmaktadır. Öğrencilere, tek kişilik, çift kişilik ya da daha fazla öğreni ile paylaşımlı oda seçenekleri sunulmaktadır. Bazı rezidanslarda öğrencilere stüdyo tipi odalar ve içerisinde özel banyo olan en-suite odalar da sunulmaktadır. İngiltere’de özel yurt &rezidansların aylık ortalama ücreti 800£ – 1.600£ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir. Özgürlüğünüzün tadını çıkarabilirsiniz. Öğrenci evlerinde bir oda 800£ – 1.600£ arasında kiralanabilmektedir.

Aile Yanı Konaklama: Sıcak bir karşılamadan ev yemeklerine, bir evin tüm keyfine varın. Aile yanında kalmak size her gün rahat bir atmosferde gerçek bir evin sıcaklığını ve konforunu yaşama fırsatı verir. Kalacağınız ülkenin adetlerini ve kültürünü öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Öğrenciler genellikle tek kişilik odalarda kalmaktadırlar. Tercihe göre özel banyolu konaklama seçeneği de seçilebilmektedir. İngiltere’de üniversite okurken aile yanında kalmak aylık 400£ – 800£ arası bir ücrete mal olmaktadır.

İngiltere’de Eğitim Aldıktan Sonra Çalışma ve Oturma İzni

İngiltere; Kanada, İrlanda, Avustralya ve hatta ABD gibi ülkelerin aksine, eğitim sonrasındaki kalış ve çalışma iznini limitli tutmaktadır. TIER4 vizesi ile akademik eğitim alan öğrenciler, vizelerinde belirtildiği müddetçe haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir. Öğrencilerin eğitimlerinin tamamlanması akabinde, TIER4 vizeleri eğitim sürelerinin bitiminden sonraki sürecin ne kadarını kapsıyorsa o kadar süre çalışabilirler. Genel olarak TIER4 vizeleri, eğitim bitiminden 4 ya da 5 ay ek olarak fazla verilmektedir ve öğrenciler dilerlerse bu ek sürede çalışabilirler. İngiltere’de daha uzun süreli çalışma hakkı elde edebilmek için, öğrencilere eğitim kapsamında 1 yıl çalışma izni sunulan ve “work place ment year” adı verilen programların sunulduğu okullar ve bölümler tercih edilebilir.