Bulgaristan Üniversiteleri

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi – Bulgaristan Üniversiteleri

Bulgaristan, resmi olarak Bulgaristan Cumhuriyeti, ülkemizin batı komşularından biridir. Türk Halkı ile Bulgar Halkı arasında tarihten gelen kopmayacak bağlar bulunmaktadır. Zaman zaman bulanıklaşan iki halk arasındaki yakın ilişki, günümüzde son derece sıcak ve sevgi dolu şekilde devam etmektedir. Ülkemizden birçok vatandaşımız ziyaret amaçlı Bulgaristan’a gitmektedir, aynı şekilde, Bulgar vatandaşları da sıkça ülkemizi ziyaret etmektedir. Öte yandan, bu güzel ülkede çok sayıda Bulgar Türkü de yaşamaktadır. Ülkemize çok yakın olması ve yakın ilişkilerimizin bulunması, birçok öğrencinin ülkemizde eğitim almasına, aynı şekilde, ülkemizden öğrencilerimizin de Bulgaristan Üniversitelerinde eğitim almasına olanak sağlamaktadır.

Bulgaristan’ın kentleri olan başkent Sofya, diğer büyük kentleri Plovdiv ve Varna’da kaliteli üniversiteler bulunmaktadır. Ülke genelinde, yaklaşık olarak sekiz milyon insan yaşamaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan bu ülkede, medeni, huzurlu bir yaşam süregelmektedir. Temiz, bakımlı, doğa ile iç içe kentleri ile sevilen bir ülkedir. Bulgaristan eğitime de çok önem veren bir ülkedir. Okuma yazma oranı son derece yüksektir. Üniversite eğitimine son derece önem verilmekte olup, üniversiteler köklü ve kalitelidir. Üniversitelerin Türk öğrencilerimiz için de son derece avantajlıdır. Moya Yurtdışı Eğitim  olarak gençlerimizin Bulgaristan üniversitelerinde eğitim almaları için gerekli desteği vermekteyiz.

Bulgaristan Üniversiteleri Tercih Sebepleri

Bulgaristan Üniversiteleri sınavsız olarak Türk gençlerini kabul etmektedir. Öğrencilerimizin lise mezunu olması ve resmi onaylı lise diplomalarının olması Bulgaristan üniversitelerine başvurmaları için yeterlidir. Ülkemizdekinin aksine, taban puanı, lys, lgs girme ve belirli bir puan alma şartı bulunmamaktadır. Bu sayede, öğrencilerimiz istedikleri üniversitelere ve fakültelere kayıt olma, planladıkları mesleğin eğitimini alma şansını yakalamaktadırlar. Hem meslek lisesi, hem de düz ya da anadolu lisesi mezunu gençler diplomaları ile başvurabilirler. Üniversiteler, eğitime verilen önem noktasında, detaylı ve donanımlıdır. Ülkede genel anlamda, planlı ve önem verilen bir eğitim politikası olduğunu da eklemek gerekir.

Yukarıda belirtildiği gibi, Bulgaristan Avrupa Birliği ülkelerinden biridir. Bu ülkede eğitim alan öğrenciler, AB ülkesini olmasının avantajlarını da yaşarlar. Bulgaristan üniversiteleri Avrupa Birliği kapsamında olan yüksek eğitim kurumları olup, mezunlarına mavi diploma verilmektedir. Mavi diploma, Europass olarak adlandırılır. Bu diploma tüm AB ülkelerinde geçerli olan diploma anlamına gelmektedir ve mezun olan öğrencilerin diplomaları tüm AB ülkelerinde geçerlidir. Avrupa Birliği ülkelerinde diplomalarıyla çalışma olanağına sahip olurlar. Bulgaristan Üniversiteleri’nin önemi özelliklerinden biri ise ülkemiz yüksek öğretim kurumları, YÖK tarafından kabul edilmekte olmasıdır. YÖK’ün denklik verilen üniversiteler listesinde, Bulgaristan üniversiteleri yer almaktadır. Bu oldukça önemli bir özelliktir.

Bulgaristan Türkiye Uçak – Otobüs – Tren – Gemi Seferleri

Bulgaristan batı sınırımızı paylaştığımız, komşu ülkelerimizden biridir. Ülkemize son derece yakın bir coğrafi konumdadır. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu idaresinde kalan ülke ülkemize son derece yakındır ve birçok Osmanlı eseri bulunmaktadır. Türk ve Bulgar Halkı ise kültürel ve yaşam gelenekleri anlamında oldukça benzerlikleri olan bir halktır. Bu ülkede çok sayıda Bulgar Türkümüz yaşamaktadır. Bulgaristan üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerimiz asla yabancılık çekmemektedir.

Ülkemize yakın olması öğrencilerimiz açısından çok avantajlıdır. Karedeniz üzerinden yapılan gemi seferleri, otobüs, tren ve uçak seferleri sık şekilde sürmektedir. Birçok hava yolu firmamız, Sofya ve Varna gibi şehirlere uçuşlar yapmaktadır. Uçuş bilet fiyatları da ekonomik rakamlardadır. Yaklaşık bir saat süren uçuşlar sorunsuz şekilde gerçekleşmektedir. Öğrenciler tatil zamanlarına göre önceden toplu ve son derece uygun fiyatlı uçak biletleri alabilirler.

Tren seferleri de ulaşım için seçenek olabilir. İstanbul Halkalı Garı’ndan Başkent Sofya’ya uzanan bir hatta tren yolculuğu yapmak mümkündür. İstanbul Halkalı Sofya Ekpresi ile farklı ve güvenli, aynı zamanda ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık olarak sekiz saat sürmektedir ve akşam saatlerinde gerçekleşmektedir. Kompartımanlar rahat ve uyuma, dinlenme yapılabilir.

Bulgaristan ile Türkiye arasında otobüs seferleri de birçok firma tarafından sıkça yapılmaktadır. İki ülkenin sınır komşusu olması, iletişime ağlarının güçlü olmasını sağlamaktadır. Sınır kapısından gerekli kontroller yapıldıktan sonra, otobüsler iki ülke arasında kolayca gidip gelmektedir. Son derece uygun rakamlara otobüs biletlerini almak mümkündür. İki ülke arasında birçok gözde otobüs firmamızın sefer düzenlediğini belirtelim. Bulgaristan’ın birçok kentine otobüs seferleri ile gidilebilir. Birkaç saat süren yolculuk, modern otobüslerle son derece keyifli ve rahat şekilde gerçekleşmektedir.

Deniz yoluyla ulaşım, iki ülke arasında düzenlenen feribot seferleri ile sağlanmaktadır. Deniz otobüsleri ile zevkli ve keyifli bir deniz yolculuğu ile Varna’ya ulaşmak mümkündür. İstanbul Varna arasında seferler yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Bulgaristan Üniversiteleri’nde sınavsız kabul ile seçkin eğitim alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Kayıt şartları ve süreleri, okul ücretleri, eğitim olanakları, tarihleri, konaklama, ulaşım gibi birçok bilgi için danışmanlığımızdan yararlanabilirsiniz. Komşu ülkemiz olması bakımında, uçak ulaşımı başta olmak üzere, tren seferleri, deniz ulaşımı, otobüs seferleri üzerinden gidip gelmek kolay, mümkün ve aynı zamanda uygun fiyatlıdır. Güvenli, ekonomik, öğrenciler için son derece uygun bir ülkede eğitim almak ve sonrasında mavi diploma ile kariyer basamaklarına uzanmak gençlerimiz için son derece avantajlıdır. Ekonomik anlamda zorlanmadan, kaliteli bir eğitim alarak, ülkemizden çok uzak kalmadan, hayalinizdeki üniversite eğitimini mükemmel şekilde alabilirsiniz. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Şubelerimizden, sitemizden ve çağrı merkezimizden her zaman bilgi alabilirsiniz. Okul ücretleri ise diğer Avrupa Ülkelerine oranla son derece makuldur. Kampus yaşamı öğrencilerin zengin öğrencilik yılları geçirmeleri için tasarlanmıştır. Spor faaliyetleri, kültürel ve sanat etkinlikleri yapılabilir. Öte yandan, güvenli ve rahat konaklama olanakları da gençleri beklemektedir. Yurtlar, pansiyon ve kiralık evler tercih edilebilir.

Türk nüfusunun sık bulunduğu ülkelerden bir tanesi olan Bulgaristan’da eğitim yaşamınız hiç zor olmayacak çünkü Bulgarcanın beraberinde Türkçe konuşulan diller içinde bulunmaktadır. üniversiteler Sofya, Stara Zagora, Burgas, Varna, Plevne ve Plovdiv şehirlerinde konumlandırılmıştır.

Bulgaristan’da okumak için üniversite sınavına girmenize gerek bulunmaz idadi mezunu olmanız yeterli olmaktadır. Eğitim başlangıç tarihleri okullara göre değişiklik göstermektedir genel tarih 15 Eylül-1 Ekim arasıdır. Eğitim ücretleri her yıl Bulgaristan milli Eğitim Bakanlığı’nın önergesiyle değişiklik göstermektedir. Eğitim dilleri ingilizce, Bulgarca, Fransızca ve Almancadır. Lisans eğitim süreleri 4 sene olup, Diş hekimliği 5 yıl, Eczacılık 5,5 sene, Tıp fakültesi 6 yıldır.

Yök denkliği bulunmakta ve diplomanız bütün Avrupa ülkelerinde geçerlidir. En bilinen üniversiteleri; Sofya Tıp üniversitesi, Sofya Teknik üniversitesi, Sofya Uluslararası ekonomi üniversitesi, Sofya inşaat ve Mimarlık üniversitesi, Avrupa Politeknik üniversitesi…

Bulgaristan şehirler arası ulaşımı da aşırı gelişmiştir. Her saat başı şehirler arası otobüs ve şimendifer bulunur. aynı zamanda her gün belirli saatlerde Türkiye’ye otobüs bulunur.

Bir öğrenci aylık 120 € ile rahatça geçimini sağlayabilir. yurt ve ev kiraları da epey bir ucuzdur.

Aylık ortalama hayat giderleri 250–300 Euro, bir dönemlik kitap ve vasıta gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır. Bir otobüs bileti 0,35 Euro’dur fakat öğrenciler 50 €’ya yıllık ulaşım kartları çıkartabilirler.

Ev kiraları aylık (eşyalı) ortalama 75 € civarındadır. Evlerin lüksü arttıkça kira bedelleri de artar ve bu fiyat 300 € ya kadar çıkabilir.

Bulgaristan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi dünya sıralaması ilk 1000 içerisinde yer almaktadır

Bulgaristan Üniversiteleri taban puan aramamaktadır.

Bulgaristan Üniversitesi Bölümleri güncel fiyatları ( ücretleri ) öğrenmek için iletişim sayfasındaki numaralarımızdan bizi arayıp öğrenebilirsiniz

Bulgaristan’da Üniversiteler..

 • Avrupa Politeknik Üniversitesi
 • Burgaz Free Üniversitesi
 • Burgaz Prof. Dr. AsenZlatarov Üniversitesi
 • Gabrovo Teknik Üniversitesi
 • Pleven Tıp Üniversitesi
 • Plovdiv Avrupa Koleji
 • Plovdiv Ekonomi ve Yönetim Koleji
 • Plovdiv Gıda Teknojileri Üniversitesi
 • Plovdiv Müzik ve Dans Akademisi
 • Plovdiv Paiss iHilendarski Üniversitesi
 • Plovdiv Teknik Üniversitesi
 • Plovdiv Tıp Koleji
 • Plovdiv Tıp Üniversitesi
 • Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi
 • Ruse AngelKanchev Üniversitesi
 • Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi
 • Sofya KlimentOhridski Üniversitesi
 • Sofya Maden ve Jeoloji Üniversite
 • Sofya Ormancılık Teknik Üniversitesi
 • Sofya Sanat Akademisi
 • Sofya Spor Akademisi
 • Sofya Teknik Üniversitesi
 • Sofya Tıp Üniversitesi
 • Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi
 • Sofya Yeni Bulgaristan Üniversite
 • Sofya Yüksek İnşaat Mimarlık ve Jeodezi Üniversitesi
 • Stara Zagora Trakya Üniversitesi
 • Şumen Üniversitesi
 • Varna Deniz Harp Akademisi
 • Varna Free Üniversitesi
 • Varna Teknik Üniversitesi
 • Varna Tıp Üniversitesi