Bulgaristan Dil Okulları

Bulgaristan’da İngilizce Dil Eğitimi

TOEFL Nedir?

TOEFL; Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada dâhil olmak üzere 130 ülkede bulunan10.000’den fazla öğrenim kurumunun yabancı öğrencilere getirdiği en bilinen ve en çok kullanılan, en eski yabancı dil yeterlilik sınavıdır. TOEFL yalnızca eğitim alanında geçerli değildir, yurt içindeki ve yurt dışındaki profesyonel meslek hayatına ilk adım atacak olanlarda aranan başarı kriterlerden biri TOEFL’dır. TOEFL daha çok Amerika’ya yapılacak iş ve eğitim alanındaki başvurularda kullanılmaktadır. TOEFL 4 bölümden oluşmaktadır: Okuma/Reading (60-80 dakika), Dinleme/Listening (60-90 dakika), Konuşma/ Speaking (20 dakika) ve Yazma/Writing (50 dakika). TOEFL sınavına girerek İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve başka yerlerdeki en iyi 100 üniversite de dâhil olmak üzere, puanlarınızı kabul edecek mümkün olan en geniş okul seçimine erişebilirsiniz. TOEFL, İngilizce konuşulan her yere gitmenize ve hiç zorlanmadan yaşamanıza açılan kapıdır.

Uluslararası alanda profesyonel olarak başarı yakalayabilmenin ilk adımını ancak TOEFL veya IELTS sınavından yüksek bir puan almak ile oluşturmaktadır. Uluslararası geçerliliği olan sınavların kariyer yolunu etkileyen beceriler kazandırdığı bilinmektedir. TOEFL ve IELTS dünyadaki en itibarlı İngilizce dil sınavlarıdır. Bulgaristan’da uluslararası geçerliliği olan yabancı dil eğitim sınavlarına hazırlanmak Türkiye’den çok daha kolay ve ekonomiktir. Bulgaristan’ın son yıllarda hızla gelişim kaydettiği, TOEFL ve IELTS gibi çok yönlü sınavlara odaklanan yoğunlaştırılmış dil eğitim programları, yabancı öğrenciye ileri düzey (advanced) İngilizce seviyesine getirmenin yanında unutulmaz bir yurt dışı deneyimi de vaadetmektedir. Türkiye’den Bulgaristan’a yabancı dil eğitimi amacıyla seyahat eden öğrencilerin sayısı her geçen yıl artmaktadır.

IELTS Nedir?

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce’nin resmi dil olarak kabul edildiği her ülkede öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen dil sınavlarından bir diğeridir. IELTS 4 bölümden oluşmaktadır: Dinleme/Listening (30 Dakika), Okuma/Reading (60 Dakika), Yazma/Writing (60 Dakika) ve Konuşma/Speaking (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 sonra gerçekleşebilir. IELTS’e her yıl yaklaşık 1.500.000 kişi başvurmaktadır. Sınav, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda iş ve eğitim kurumlarında yaygın olarak kabul görmektedir. IELTS son yıllarda Amerika’daki birçok eğitim kurumunda da geçerlilik kazanmaya başlamıştır.

Bulgaristan’da Profesyonel Dil Eğitimi

21. yüzyılın başında Avrupa Birliği’ne dâhil olduğundan beri Bulgaristandil eğitimi konusunda büyük oranda ilerleme kaydetmiştir. Türkiye’de ileri düzey, profesyonel İngilizce eğitimi veren birçok kurstan da çok daha uygun fiyatla Bulgaristan’da dil okullarına kaydolmak mümkündür. Böylece öğrenci geliştirdiği dil becerisini direkt olarak kullanma imkânı bulur ve yabancı dil bilgisini yerleşik düzene oturtur.

Bulgaristan’da dil eğitim programı ücretleri

Uluslararası dil eğitim sertifikası olan TOEFL, IELTS, SAT kurs programlarına öğrencinin kaydının yapmanın yanı sıra aşağıdaki hizmetleri de isteğe bağlı olarak sağlamaktadır. Aşağıdaki değişkenlere bağlı olarak ücretler değişmektedir.

  • Bulgaristan vize ücreti (konsolosluk harcı ve hizmet bedeli dâhil)
  • 2-4 ve 6 aylık dil programlarına göre tüm konaklama ücreti 
  • Seyahat sağlık sigortası 
  • Öğrencinin ulaşımının en uygun şekilde organize edilmesi 

SAT Nedir?

SAT (Scholastic Aptitude Test) Amerika’daki üniversitelere başvurularda hem Amerika vatandaşları hem de yabancı öğrenciler tarafından yeterliliği ölçmek için kullanılan aynı zamanda Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilmesi sürecinde de birçok üniversite tarafından geçerliliği onanmış İngilizce bir sınavdır. “TheCollege Board” tarafından düzenlenen SAT Amerika’da yılda 7 kez, Amerika dışındaki ülkelerde ise yılda 6 kez uygulanmaktadır.

Bulgaristan’da SAT Eğitim Programları Balkanların en iyi eğitim merkezlerinden biri haline gelen Bulgaristan, gelişmiş ve tam donanımlı üniversiteleriyle dikkat çekmektedir. Bulgaristan’daki üniversitelerde eğitim Bulgarca veya İngilizcedir. Bulgaristan’da üniversite öğrenimi görmek isteyen yabancı öğrenciler, Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek isteyen yabancı öğrenciler veya Amerika’da üniversite öğrenimi görmek isteyen Türk veya Bulgar öğrenciler üniversitelere SAT sınav sonucuna göre kabul edilmektedir. SAT sınavının uluslararası geçerliliği bulunmaktadır. Bulgaristan’da girilen SAT sınav sonucu, Amerika’daki veya Türkiye’deki üniversitelere yapılacak başvuruda kullanılabilmektedir. Kısmi ya da tam zamanlı olarak İngilizce öğrenim veren üniversiteler, yabancı öğrencileri bünyesine SAT sınav sonucuna göre kabul etmektedir. Bulgaristan’da da Türkiye’deki gibi iki ayda bir SAT sınavı yapılmaktadır. SAT’a hazırlanan öğrenciler için yoğunlaştırılmış İngilizce hazırlık kurs programları açılmaktadır. SAT eğitim programlarına katılan öğrenciler, sınava hazırlanmanın yanı sıra kariyerlerinde bir eşik noktası olarak tanımlayacakları yurt dışı eğitimi de deneyimlemiş olmaktadırlar.